Dubai tenants: How to file a rent dispute case? - propertyfinder.ae blog

 

Kira Hukuku

 

 

Kira sözleşmesi, kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşmedir.

Kira hukuku, Borçlar Kanunu’un 299-378 maddeleri arasında düzenlenmektedir. Söz konusu maddelerde, her ev sahibinin ve her kiracının kiralık mülkle ilgili sahip olduğu hak ve yükümlülükler ele alınmaktadır.

Her iki tarafın da bir yer kiralamanın temellerini, teminatların nasıl toplanacağını veya ödeneceğini, adil konutla ilgili yasaları bilmesi gerekir. Ev sahibiyseniz, ödenmemiş kira nedeniyle veya tahliye taahhütnamesiyle bir kiracıyı nasıl tahliye ettireceğiniz konusunda yardıma ihtiyacınız olabilir. Öte yandan kiracılar, kiracı güvenliği haklarını, depozitoların nasıl iade edildiğini ve kiralık mülkü teslim edip edemeyeceklerini anlamak için yardıma ihtiyaç duyabilir.

Bu bölümde, kiralayan-kiracı ilişkisine dahil olan her iki taraf için bazı temel bilgiler ve kaynaklar bulunmaktadır.Etkili bir hukuki hizmet almak adına uzman kadromuzla iletişime geçebilirsiniz.